STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Stomatologia estetyczna to stosunkowo młoda specjalność stomatologii, zajmująca się poprawą wyglądu uzębienia i twarzy. Powstała w odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie pacjentów na piękny, lśniący uśmiech i dzięki postępowi w dziedzinie materiałów stomatologicznych. Piekny uśmiech, który przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia, pozytywnej samooceny i pewności siebie, stał się znaczącym atutem nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Piękny uśmiech to zęby zdrowe, białe, ustawione prosto w pełnych łukach zębowych. Uzyskanie takiego efektu wymaganie tylko wykorzystania najnowocześniejszych technologii, pełnego zaangażowania lekarza oraz ścisłego współdziałania poszczególnych dziedzin stomatologii.

ORTODONTYCZNA KOREKTA WAD ZGRYZU I USTAWIENIA ZĘBÓW

Elementem planu leczenia może być ortodontyczna korekta wady zgryzu lub nieprawidłowości zębowych. W takiej sytuacji pacjenci mogą liczyć na fachową i skuteczną pomoc naszych ortodontów (więcej ORTODONCJA).

KOREKTA KSZTAŁTU ZĘBÓW MATERIAŁAMI KOMPOZYTOWYMI

W stomatologii estetycznej obowiązuje zasada minimum ingerencji przy maksimum efektu, postępowanie zawsze rozpoczyna się więc od jak najmniej inwazyjnych metod. Przykładowo, w przypadku nieprawidłowego kształtu zęba (zęby stożkowate, małe, po urazach), obecności diastemy czy wrodzonych ubytków szkliwa terapię rozpoczyna się od próby korekty kształtu zębów materiałem kompozytowym, a dopiero w sytuacji uzyskania niedostatecznego efektu sięga się po inne metody (korekta ortodontyczna, licówki ceramiczne, korony protetyczne). Osiągamy są w tej dziedzinie spektakularne wyniki, m.in. dzięki zastosowaniu najnowszej generacji materiałów kompozytowych do estetycznej odbudowy zębów.

LICÓWKI CERAMICZNE

To kolejny krok w procesie poprawy estetyki zębów, stosowany w przypadku silnych, rozległych przebarwień zębów opornych na systemy wybielające, starcia zębów czy silnego niedorozwoju szkliwa. Metoda ta zapewnia doskonały efekt estetyczny dzięki bardzo oszczędnemu opracowaniu szkliwa w licowej (przedniej) części zęba i uzupełnieniu go następnie porcelanową „osłoną”.

KORONY PROTETYCZNE I INNE UZUPEŁNIENIA ESTETYCZNE

Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w przypadku zębów osłabionych dużą ilością wypełnień lub innych sytuacjach uniemożliwiających założenie licówek. Przygotowanie zęba do zabezpieczenia koroną protetyczną wiąże się z koniecznością oszlifowania zęba w celu stworzenia miejsca dla tworzywa uzupełnienia. Może to być:

porcelana napalona na metal (nieszlachetny lub złoto) – konstrukcja bardzo bezpieczna, sprawdzona przez długoletnie doświadczenia; brak przepuszczalności światła przez część metalową ogranicza jednak możliwość pełnego odtworzenia cech naturalnego zęba; zastosowanie stopu szlachetnego redukuje odkładanie się płytki nazębnej wokół koron;
ceramika, która zapewnia wysokie walory estetyczne, dzięki możliwości odtworzenia naturalnych cech zęba np. przezierność brzegu siecznego; ścieralność zbliżona do zębów naturalnych.
W sytuacji występowania jakichkolwiek braków zębowych pacjenci naszej kliniki kierowani są na konsultację protetyczną lub implantologiczną, gdzie otrzymają rzetelną informację o pełnej gamie dostępnych rozwiązań.

PRZEBIEG LECZENIA

Podobnie jak w przypadku każdej z dziedzin medycyny pierwsza wizyta poświęcona jest diagnostyce. Po szczegółowym zbadaniu pacjenta: poznaniu jego potrzeb i oczekiwań, stanu uzębienia, zgryzu, błony śluzowej i przyzębia; przeanalizowaniu powyższych danych i wyników badań dodatkowych (np. zdjęcia pantomograficznego) lekarz opracowuje indywidualny plan leczenia. Z reguły pierwszym krokiem jest zadbanie o zdrowie zębów i przyzębia, dlatego terapię zaczyna się od profesjonalnego oczyszczenia zębów z kamienia i osadu nazębnego, usunięcia ognisk próchnicowych, w razie potrzeby leczenia endodontycznego i periodontologicznego. W dalszym etapie przeprowadzana jest konsekwentna realizacja planu leczenia uwieńczona osiągnięciem pożądanego efektu pięknego uśmiechu.