ORTODONCJA

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu oraz korektą nieprawidłowego ustawienia zębów. Zaburzenia zgryzu mogą mieć wpływ na wygląd i proporcje twarzy. Leczenie ortodontyczne jest leczeniem etapowym z którego mogą skorzystać zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. W zależności od potrzeb w leczeniu ortodontycznym wykorzystywane są aparaty zdejmowane lub aparaty stałe. Nowoczesne aparaty ortodontyczne są dla pacjenów w każdym wieku, leczenie ortodontyczne u osób starszych często jest początkiem innego leczenia np. implantologicznego lub protetycznego. Istnieje możliwość założenia na zęby zamków metalowych lub estetycznych – przejrzystych czy w kolorze zęba.

W Klinice Dental Primus leczeniem ortodontycznym zajmuje się dr Ewelina Śmieszek

 1. Wizyta konsultacyjna
  Na tej wizycie ortodonta wykonuje badanie rozpoznaje wadę zgryzu oraz zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta, często podczas tej wizyty wykonywane są zdjęcia niezbędne przy leczeniu ortodontycznym RTG pantomograficzne, cefalometryczne. Jeśli pacjent posiada takie zdjęcia powinien przynieść je na wizytę.
 2. Plan leczenia
  Ortodonta przedstawia na tej wizycie swój plan leczenia, który umożliwi uzyskanie zgryzu mieszczącego się w kanonach. Zdarza się, że istnieje kilka alternatywnych możliwości leczenia, po konsultacji i objaśnieniu metod, pacjent podejmuje decyzję dotyczącą planu.
 3. Leczenie aktywne
  Polega na założeniu aparatu na zęby, cyklicznych kontrolach na których aparat jest korygowany według potrzeb. Czas leczenia w zależności od wady trwa od 18 do 24 miesięcy, przy wadach bardzo skomplikowanych czas ten może wydłużyć się nawet do 3 lat.
 4. Leczenie retencyjne
  Po zakończonym leczeniu aktywnym, celem podtrzymania efektów leczenia niezbędne jest utrzymanie retencji. Tylko taki proces i stosowanie się do zaleceń lekarskich pozwala zachowanie ustawienia zębów wypracowanego podczas leczenia.